جستجو در محصولات

درمان و جراحی شکستگی مهره کمر

۱۳۹۵ شهریور ۲۹
درمان و جراحی شکستگی مهره کمر

مسکن، کاهش فعالیت و استفاده از بریس و کمر بند طبی متداول‌ترین درمان‌های شکستگی مهره کمر فشاری به شمار می‌روند.

روش های جراحی بسته ستون فقرات برای تسکین درد و تزریق ازن برای تسریع روند درمان می توانند بسیار موثر باشند . جراحی باز نیز در موارد انگشت ‌شمار ضرورت می‌یابد. دارو های مسکن‌ ملایم در صورت مصرف صحیح درد را تسکین می‌دهند. اما به خاطر داشته باشید که این مسکن‌ها شکستگی را التیام نمی‌دهند بلکه صرفاً به مدیریت درد کمک می‌کنند.

بریس و کمر بند طبی

استفاده از بریس یکی دیگر از روش‌های درمانی رایج بعضی از گونه‌های شکستگی مهره‌ کمر فشاری به شمار می‌آید. پزشک گاهی برای حمایت از کمر و پشت بدن،  کمربند‌طبی سختی که مخصوص خود بیمار است ساخته می@شود را توصیه می‌کند ، تا ضمن کاهش حرکات آسیب‌زا برای بیمار به بهبود شکستگی کمر کمک کند. دیگر اینکه ورزش‌های تخصصی که به حمایت از کمر کمک می‌کند را توصیه میکند. استفاده  بریس از پشت بدن حمایت می‌کند و حرکت را محدود می‌سازد؛ دقیقاً همان طور که آتل بازوی شکسته را نگه می‌دارد. برای هر بیمار بریسی متناسب و کاملاً اندازه بدن وی، مانند قالب دیگر شکستگی‌ها، تهیه می‌شود و به گونه‌ای طراحی می‌گردد که از خم شدن رو به جلوی بیمار ممانعت کند. بریس ستون فقرات را در حالت هایپراکستنشن (کشش یا صاف شدن بیش از میزان طبیعی) نگه می‌دارد و به این ترتیب بخش اعظم فشار را از روی جسم مهره که دچار شکستکی است برمی‌دارد و التیام شکستگی مهره کمر را ممکن می‌سازد. از این گذشته بریس از مهره‌ها محافظت می‌کند و مانع تلاشی بیشتر استخوان می‌شود. درمان کامل شکستگی‌های مهره‌ها معمولاً سه ماه زمان می‌برد و احتمالاً هر ماه پرتونگاری به منظور بررسی روند بهبود انجام می‌شود.

تزریق اوزون

اوزون درمانی یک روش تزریقی است که باعث تحریک و بازگشت جریان خون به بافت ها میشود وبا مهیا کردن مواد لازم برای بافت های آسیب دیده باعث بازسازی و بهبودی آنها می شود .

بیمار به اتاق عمل برده می‌شود و با قرار دادن بالشت زیر شکم دمر می‌خوابد. ناحیه مورد نظر آماده، ضدعفونی و با پارچه مخصوص پوشانده می‌شود. این عمل معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این عمل به کمک  تصاویر فلوروسکوپی انجام می‌شود و دستگاه به گونه‌ای متمرکز می‌شود که تصویری واضح را برای مشاهده ناحیه آسیب دیده به دست دهد. سوزن به کمک تصاویر فلوروسکوپ وارد ناحیه آسیب دیده می‌شود و سپس ۳ تا ۱۰ سی سی مخلوط اکسیژن ـ اوزون به محل تزریق می‌شود.

عوارض تزریق اوزون بسیار نادر است و گرفتگی عضلانی پس از عمل و درد سوزشی موقت است و بیمار معمولاً ظرف یک روز پس از عمل مرخص می شود.  تزریق اوزون میزان موفقیتی در حدود ۸۰ درصد دارد.

فیزیوتراپی

بهتر است همان‌طور که بدن فرایند التیام طبیعی خود را طی می‌کند و شکستگی مهره کمر به مرور بهبود می‌یابند از فیزیوتراپی نیز بهره جست. فیزیوتراپی احتمالاً بخشی از برنامه درمان کلی خواهد بود که پزشک آن را با هدف بازگشت بیمار به زندگی معمول روزمرّه طرح‌ریزی می‌کند. بیمار در صورت بستن بریس به احتمال قوی باید به دکتر فیزیوتراپی مراجعه کند تا با استفاده از این دو روش درمانی در کنار یکدیگر بهترین نتیجه به دست آید. اگرچه بریس از ستون فقرات هنگام التیام یافتن آن حمایت می‌کند، اما بیمار باید ساختار بدنش را تقویت کند تا به بریس وابسته نشود. دکتر فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا با تقویت عضله‌های ستون فقرات از حمایت و عملکرد بهتر آن بعد از درمان شکستگی مهره کمر برخوردار شود.

استراحت و کاهش فعالیت

به احتمال قریب به یقین بیمار ناچار خواهد بود تا فعالیت‌های معمول خود را محدود سازد و از انجام هر گونه ورزش یا فعالیت توان‌فرسا یا سنگین خودداری کند و به هیچ وجه اشیاء سنگین بلند نکند و در کل از انجام کلیه کارهایی بپرهیزد که فشار بیش از اندازه به مهره‌های شکسته شده وارد می‌کنند. پزشک در صورت سالمند بودن بیمار، استراحت مطلق را برای درمان شکستگی مهره کمر تجویز می‌کند. استخوان‌های افراد مسن برای التیام یافتن نیاز به زمان بیشتری دارند و معمولاً ضعیف‌تر و باریک‌تر از استخوان‌های جوانان هستند. این شکستگی را نیز باید مانند شکستگی‌های دیگر استخوان‌ها با جدیت و دقت درمان کرد و در مورد آن با اهمال برخورد نکرد.

جراحی

جراحی به ندرت برای ترمیم شکستگی مهره کمر ناشی از فشار ضرورت می‌یابد و در این حالت تثبیت داخلی، یا جراحی، تنها زمانی مدّ نظر قرار می‌گیرد که شواهدی دال بر ناپایداری جدی و ناگهانی ستون فقرات مشاهده شود. برای مثال اگر شکستگی مهره کمر کوتاهی ۵۰ درصدی ارتفاع جسم مهره را به دنبال داشته باشد، جراحی باید جهت پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های شدیدتر به عصب‌های ستون فقرات انجام شود. چنانچه پزشک انجام عمل جراحی برای درمان شکستگی را لازم بداند، بهره‌گیری از روش تثبیت داخلی را برای ثابت نگه داشتن مهره‌ها در جای مناسب هنگام ترمیم استخوان در شکستگی کمر پیشنهاد خواهد کرد. در صورت وجود نشانه‌هایی مبنی بر وارد شدن فشار بیش از اندازه بر نخاع، ممکن است لازم باشد تا قطعه‌های استخوان وارد کننده فشار به نخاع برداشته شوند.

شکستگی مهره کمر می تواند دلایل متاوتی داشته باشد از جمله ضربه به مهره های کمر و دیگر علت هایی که در مقاله ذکر شد. اکثر شکستگی های کمر با درمان بدون جراحی بهبود می یابند. تنها شکستگی کمر شدید ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد. شکستگی مهره کمر در سالمندان ممکن است به دلیل پوکی استخوان باشد. شکستگی کمر در بارداری به دلیل وضعیت مادر یک موقعیت اورژانسی است و باید سریعا به پزشک مراجعه شود.