جستجو در محصولات

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری

۱۳۹۵ شهریور ۲۴
سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با اجرای طرح تحول سلامت قیمت تجهیزات پزشکی در کشور به طرز معناداری کاهش یافته و بروز تخلف در حوزه تجهیزات پزشکی به میزان زیادی کاهش داشته است.

به گزارش وبدا دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مافیای تجهیزات پزشکی را تأیید می کنید، گفت: باید تعبیرمان را از مافیا درست کنیم. موضوع تجهیزات پزشکی در کل دنیا یک تجارت است و فروشنده می‌خواهد فروش بیشتری داشته باشد و گاهی از تبلیغ و تقاضای القایی برای این منظور استفاده می‌کند.

دکتر حریرچی اظهار داشت: سرانه تجهیزات پزشکی در ایران در بسیاری از موارد نسبت به نرم جهانی کشورهای مشابه کمتر است.

وی تاکید کرد: طی دو سال 171 دستگاه اندوسکوپی واردات داشتیم که تعداد این دستگاه کم و صف های استفاده طولانی بود ولی برخی می گفتند مافیای اندوسکوپی آمده است و با اجرای طرح تحول قیمت تجهیزات پزشکی در کشور به طرز معناداری کاهش یافته است.

دکتر حریرچی افزود: بروز تخلف در حوزه تجهیزات پزشکی به میزان زیادی کاهش داشته است.

 

واگذاری اختیار تعرفه به وزارت بهداشت

دکتر حریرچی در خصوص واگذاری اختیار تعرفه از نظام پزشکی به وزارت بهداشت گفت: چند ماه پیش مجلس به این موضوع رای داد و در حال حاضر در شورای نگهبان مطرح است ولی تأیید نهایی نشده است.

وی افزود: اصل این مصوبه را کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیگیری می کند و اگر در شورای نگهبان تأیید نهایی نشود دوباره در مجلس مطرح خواهد شد.

 

دوره‌های آموزش ۳ روزه سونوگرافی صحت ندارد

دکتر حریرچی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود در حال حاضر آموزش سه روزه استفاده از دستگاه‌های سونوگرافی به متخصصان زنان و زایمان ارائه می‌شود، گفت:‌ گاهی کمبود رادیولوژی به ویژه در شهرستان‌ها وجود دارد بنابر این پزشکان زنان در مواردی می‌توانند از طریق برگزاری دوره‌هایی این کار را انجام دهند ولی باید توجه داشت که این دوره‌ها به هیچ عنوان سه روزه نیست.

وی گفت: به دلیل محدودیت‌هایی که داریم گاهی نیاز است که پزشکانی غیر از رادیولوژیست‌ها سونوگرافی را انجام دهند.

 

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ‌گاهی بیماران اورژانسی به دلیل ترومای شکم توسط رزیدنت‌های جراحی سونوگرافی می‌شوند این مسئله در کریکلوم آموزشی آنها پیش‌بینی شده و در همه دنیا نیز انجام می‌گیرد.

 

به سمت تفاهم پیش رویم

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به خشونت کلامی و فیزیکی علیه پزشکان گفت: ‌ از پزشکانی که در شرایطی خشونت کلامی و فیزیکی علیه آنها انجام شده ولی علی‌رغم این مسئله صادقانه به مردم خدمت می‌کنند تشکر می‌کنم.

دکتر حریرچی افزود:ولی باید روش‌های پیشگیرانه برای کاهش خشونت در جامعه انجام گیرد و لازم است خرد جمعی و تمهیدات لازم به کار گرفته شود که شاهد چنین مسائلی در جامعه نباشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: هم به دلیل کمبود تخت بیمارستانی و هم به علت اینکه مردم تمایل دارند بیماران خود را به بیمارستان‌های بزرگ منتقل کنند تراکم زیادی در بیمارستان‌ها ایجاد شده و پرسنل ما بیش از ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی تأکید کرد: امروزه راه، راه مفاهمه است و باید کاری کنیم که خشونت کاهش یابد و به سمت تفاهم پیش رویم.