جستجو در محصولات

درمان آپنه خواب با پیس‌میکر زبان

۱۳۹۵ مرداد ۰۲
درمان آپنه خواب با پیس‌میکر زبان

بیماری آپنه خواب یا قطع تنفس در خواب، یک اختلال ریتمیک بیش از ۱۰ ثانیه‌ای در تنفس خودکار بدن است که در این شرایط بیمار به علت احساس خفگی از خواب می‌پرد. در آپنه خواب شرایطی به وجود می‌آید که عضلات حلق در حالت استراحت کامل قرار گرفته و باعث بسته شدن مجرای تنفس در طول خواب می‌شوند؛ لذا کیفیت خواب و استراحت شبانه افراد مبتلا به این بیماری به شدت کاهش یافته و ضریب هوشیاری آنها در طول روز کاهش می‌یابد.

تنها راه جلوگیری از حمله این بیماری در خواب، استفاده از دستگاه CPAP برای القاء تنفس از طریق بینی است. محققان معتقدند که استفاده از دستگاه کمک تنفسی CPAP برای بسیاری از بیماران ناخوشایند و در بعضی موارد غیرقابل تحمل است. بنابراین بهترین جایگزین، تحریک ریتمیک اعصاب زبان با دستگاه پیس‌میکر است.

 

اکنون محققان دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا (U Penn) با ساخت اولین پیس‌میکر یا ضربان‌ساز مصنوعی زبان، اختلالات تنفسی بیماران مبتلا به آپنه خواب را درمان کردند.

سرپرست تیم سازنده پیس‌میکر زبان عنوان کرد: برای استفاده از این پیس‌میکر باید سه بخش مجزای آن به صورت کاشتنی در محل‌های مشخصی نصب شود. باتری ضربان‌ساز که تقریباً به اندازه یک بیسکویت کرم‌دار است، در زیر پوست محلی پایین‌تر از استخوان ترقوه سمت راست کاشته می‌شود. سیم تحریک‌کننده (lead) در زیر چانه قرار می‌گیرد تا عصب زیرزبانی که مسئول حرکات زبان است را تحریک کند و سیم قسمت مانیتورینگ دستگاه در زیر پوست قفسه سینه قرار می‌گیرد تا ریتم و فاصله هر تنفس را محاسبه کرده و هنگامی که تنفس بیمار مختل می‌شود، دستگاه با تحریک عصب زیرزبانی، راه هوایی را باز نگه دارد.

این دستگاه توسط ریموت کنترلی که در اختیار بیمار قرار دارد، روشن و خاموش می‌شود. دستگاه به بیمار اجازه می‌دهد که کاملاً به خواب فرو رود و سپس تحریک عصب زیرزبانی را آغاز می‌کند تا این تحریک مانع از خواب وی نشود. همچنین دستگاه تا یک ماه پس از عمل جراحی سرپایی کاشت آن فعال نمی‌شود تا فرایند بهبودی پس از جراحی بیمار طی شود. باتری این پیس‌میکر بین ۸ الی ۱۱ سال قابل استفاده است و برای تعویض آن نیاز به عمل جراحی است.

بر اساس مطالعات محققان دانشگاه پنسیلوانیا بر روی ۲۰ پیس‌میکر زبانی کار گذاشته شده از ژانویه ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۶ که در سی‌امین نشست سالانه انجمن متخصصان خواب ارائه خواهد شد، با به کارگیری این پیس‌میکر، اختلال و توقف تنفس تا ۸۴ درصد کاهش یافته و پایین‌ترین سطح اکسیژن خون در خواب از ۷۹ درصد به ۹۰ درصد افزایش یافته است.